
Untuk jenama kasut, automotif dan peranti perubatan global, sumber filem TPU terus dari kilang China didorong oleh empat kelebihan rantaian bekalan yang boleh diukur: China menyumbang lebih 70% daripada pengeluaran filem TPU global, dengan masa pendahuluan eksport purata 7–15 hari bekerja untuk pengeluaran besar-besaran, penyesuaian titik lebur tersedia daripada 65 darjah hingga 155 darjah }} kos seunit di bawah{55}} dan Barat disebabkan rantaian bekalan bahan mentah bersepadu secara menegak. Panduan ini mengukur skala ekonomi, keupayaan penyemperitan dan kalendar, parameter penyesuaian dan kelebihan masa utama pengeluaran besar-besaran yang menjadikan China destinasi penyumberan dominan.
Industri filem TPU China mendapat manfaat daripada skala yang tidak dapat ditandingi dan integrasi menegak. Negara ini menghasilkan lebih 40% kapasiti filem TPU global, dengan pasaran global 2025 dianggarkan $5.2 bilion dan CAGR sebanyak 9.3%. Laporan industri menunjukkan bahagian pasaran China melebihi 70% daripada pengeluaran filem TPU di seluruh dunia.
Kedekatan bahan mentah:China ialah pengeluar terbesar di dunia bagi MDI (methylenediphenyl diisocyanate) dan PTMEG (polytetramethylene ether glycol)-dua bahan mentah utama untuk sintesis TPU. Kapasiti pengeluaran resin TPU domestik melebihi 1.2 juta tan setiap tahun, dengan kumpulan kimia terkemuka mengendalikan kemudahan bersepadu daripada monomer kepada filem. Penyepaduan menegak ini menghapuskan tarif import, mengurangkan kos logistik dan membolehkan penambahan bahan mentah-dalam-masa sahaja.

Kepekatan kelompok industri:Pembuatan filem TPU tertumpu di tiga wilayah:
| Wilayah | Bandar Utama | Pengkhususan | Kelebihan |
|---|---|---|---|
| Delta Sungai Mutiara | Dongguan, Shenzhen, Guangzhou | -output volum tinggi, filem gred-automotif, balut penyembuhan sendiri- | Rangkaian pembekal yang padat, pelabuhan utama (Shenzhen/Guangzhou) |
| Delta Sungai Yangtze | Shanghai, Jiaxing, Hangzhou | Kejuruteraan ketepatan, pengeluaran patuh REACH/RoHS- | Akses pasaran Eropah/Amerika Utara |
| Wilayah Fujian | Jinjiang, Fuzhou | Filem TPU pelekat, tekstil teknikal untuk kasut | Rantaian bekalan kasut khusus |
Kepekatan kapasiti:Industri ini telah disatukan dengan ketara. Perusahaan skala menurun daripada 287 pada 2023 kepada 203 pada 2025, dengan-pengeluar peringkat teratas kini mengawal 58% daripada jumlah kapasiti. Pengeluar utama termasuk Covestro, SWM, Teknologi Bahan Baharu Dongguan Xionglin, Bahan Termaju Dingji dan Bahan Baharu Plastik Zhejiang Jiayang. Kemudahan yang melebihi 10,000 m² adalah perkara biasa di wilayah Guangdong.
Kuantifikasi kelebihan kos:Harga eksport filem TPU China berpurata $5.80/kg pada 2025, meningkat daripada $4.20/kg pada 2023, mencerminkan peningkatan kualiti dan daya saing kos yang berterusan. Bagi pembeli pukal, ini diterjemahkan kepada kos pendaratan 30–50% di bawah gred yang setara daripada pembekal Eropah atau Jepun-walaupun selepas pengangkutan dan tugasan.
💡 Petua Penyumberan untuk Pembeli Pukal– Menilai saiz kilang dan keupayaan jentera. Kemudahan di bawah 5,000 m² mungkin bergelut dengan pesanan pukal; operasi yang lebih besar menawarkan skalabiliti yang lebih besar. Barisan pengeluaran filem TPU bersepadu Solamni beroperasi dengan kawalan ketebalan automatik (ketepatan ±0.01 mm).Lihat keupayaan pembuatan filem TPU →
Keupayaan Penyemperitan dan Kalender Termaju

Pengeluar filem TPU China telah melabur banyak dalam teknologi pengeluaran. Barisan penyemperitan dan kalendar moden kini sepadan atau melebihi piawaian peralatan Barat.
Teknologi pengeluaran:Filem TPU dihasilkan melalui empat kaedah: pengacuan tamparan, tuangan, kalender dan salutan penyemperitan. Kilang-kilang Cina kebanyakannya menggunakan penyemperitan-tinggi yang digabungkan dengan pembentukan kalendar dan tuangan. Garis lanjutan menyepadukan lima-teknologi penyemperitan bersama-lapisan dengan lebar sehingga 5.2 meter, meningkatkan daya pengeluaran sebanyak 40%.
Keupayaan ketebalan dan lebar:
| Parameter | Julat Biasa | Industri Terbaik |
|---|---|---|
| Ketebalan filem | 0.01–2.0 mm | Toleransi ±0.005 mm |
| Lebar filem | 1,000–3,000 mm | Celah tersuai tersedia |
| Kemasan permukaan | Lutsinar, beku, matte, berkilat-tinggi | Komposit berbilang-lapisan |
Sistem kawalan kualiti:Kilang-kilang China peringkat atas-menggunakan sistem pengesanan kecacatan dalam talian automatik sepenuhnya. Pemantauan ketebalan masa nyata-melalui pengimbasan laser memastikan konsistensi kelompok-ke-kelompok. Laporan ujian-pihak ketiga untuk kekuatan tegangan ( Lebih daripada atau sama dengan 40 MPa), pemanjangan ( Lebih daripada atau sama dengan 500%) dan rintangan UV ialah penghantaran standard.
Inovasi proses:Industri ini telah menerima teknologi berkembar digital, mengurangkan kitaran pembangunan produk baharu kepada 17 hari. Teknologi nanokomposit menyumbang 31% daripada paten baharu yang difailkan pada 2025 (1,427 jumlah). Penyelesaian pengeluaran modular telah mencapai 39% penembusan di kalangan perusahaan 中小.
Perbandingan dengan alternatif Barat:
| Metrik | Filem TPU Cina (Tingkat Atas) | Setaraf Eropah/Jepun |
|---|---|---|
| Toleransi ketebalan | ±0.01–0.03 mm | ±0.01–0.02 mm |
| Kapasiti lebar | Sehingga 3,000 mm | Sehingga 2,000 mm |
| Masa utama (tersuai) | 7–15 hari bekerja | 20–30 hari bekerja |
| Kos per kg (FOB) | $5.00–6.50 | $9.00–15.00 |
Implikasi rantaian bekalan:Kilang China boleh menghasilkan filem TPU dalam ketebalan serendah 0.01 mm untuk elektronik fleksibel dan setinggi 2.0 mm untuk-aplikasi industri tugas berat-julat yang boleh dipadankan oleh beberapa penukar Barat.
Penyesuaian Takat Lebur dan Kemasan Matte/Gloss
Jenama global memerlukan filem TPU yang disesuaikan dengan aplikasi tertentu-titik lebur yang berbeza untuk substrat yang berbeza dan kemasan permukaan khusus untuk keperluan estetik. Pembekal China menawarkan pilihan penyesuaian yang meluas.
Penyesuaian takat lebur:
| Gred | Suhu Lebur | Aplikasi Biasa |
|---|---|---|
| Suhu-rendah | 40–80 darjah | Kain sensitif-panas, jaringan ringan |
| Suhu-sederhana | 80–120 darjah | Tekstil standard, kulit PU |
| Suhu-tinggi | 120–155 darjah | Kulit, fabrik berat, ikatan TPU-ke-TPU |
Fleksibiliti suhu pemprosesan:Pelbagai variasi suhu pemprosesan tersedia untuk memadankan keupayaan barisan pengeluaran yang berbeza dan keperluan substrat. Gred suhu-rendah (65–120 darjah ) mengurangkan penggunaan tenaga dan meminimumkan kerosakan haba pada bahan kasut-terutamanya kritikal untuk jerat kejuruteraan ringan yang digunakan dalam kasut olahraga berprestasi.
Pilihan kemasan permukaan:
| Selesai | Kekasaran (Rz) | Permohonan |
|---|---|---|
| Berkilat-tinggi | 0.5–1.0 μm | Kasut premium, dalaman automotif |
| Mat | 1.5–3.0 μm | Pakaian sukan, kasut kasual |
| beku | 3.0–5.0 μm | Tekstil teknikal, peralatan luar |
| Bertekstur / timbul | Adat | Estetika khusus-jenama |
Penyesuaian rupa:Tersedia dalam filem gulung lutsinar, putih, berwarna atau matte untuk memenuhi keperluan reka bentuk yang berbeza. Warna tersuai boleh dipadankan dengan spesifikasi Pantone dengan ΔE Kurang daripada atau sama dengan 1.0.
Penyesuaian rumusan:Pembekal China boleh mengubah suai formulasi TPU untuk:
Rintangan hidrolisis (berasaskan-polieter untuk iklim tropika)
Rintangan UV (untuk aplikasi luar/automotif)
Sifat anti-statik (untuk pembungkusan elektronik)
Kekal api (untuk aeroangkasa dan dalaman automotif)
Masa utama untuk penyesuaian:
| Jenis Penyesuaian | Masa Utama Biasa | MOQ |
|---|---|---|
| Filem stok standard | 24–48 jam | 200 m |
| Warna tersuai | 10–15 hari bekerja | 500 m |
| Titik lebur tersuai | 15–20 hari bekerja | 1,000 m |
| Kemasan permukaan tersuai | 15–25 hari bekerja | 1,000–2,000 m |
| Pembangunan rumusan penuh | 25–35 hari bekerja | 2,000+ m |
💡 Petua Penyumberan untuk Pembeli Pukal– Tentukan keperluan aplikasi anda (jenis substrat, kaedah pemprosesan dan-persekitaran penggunaan akhir) apabila meminta penyesuaian. Solamni menawarkan filem TPU-titik lebur-rendah (65–120 darjah ) sesuai untuk pelapis-suhu rendah, mengurangkan penggunaan tenaga dan kerosakan haba.Minta sampel filem TPU tersuai →
Kelebihan Perbandingan dalam Masa Utama Pengeluaran Besar-besaran
Untuk jenama global yang beroperasi pada jadual pengeluaran yang ketat, masa utama filem TPU China adalah kelebihan daya saing yang menentukan.
Penanda aras masa utama standard:
| Jenis Pesanan | Masa Utama (Hari Bekerja) | Nota |
|---|---|---|
| Sampel stok | 1–2 hari | Penghantaran segera |
| Pengeluaran pukal (standard) | 7–15 hari | Untuk formulasi stok |
| Pengeluaran pukal (tersuai) | 15–25 hari | Bergantung kepada kerumitan |
| Pemprosesan ekspres | 5–7 hari | Inventori penimbal tersedia |
| Musim puncak | 15–30 hari bekerja | Pesan awal |
Sebab masa utama Cina lebih pendek:
Inventori bahan mentah:Stok pelet TPU biasanya berada di-tapak-pengeluaran bermula dalam masa dua jam selepas pengesahan pesanan. Tambahkan slitting 24 jam, QC 12 jam dan logistik yang dipercepatkan, dan gulungan boleh mengosongkan eksport dalam beberapa hari.
Rantaian bekalan bersepadu:Berdekatan dengan pengeluar MDI dan PTMEG menghapuskan kelewatan perolehan bahan mentah yang biasa di kawasan tanpa pengeluaran resin TPU domestik.
Keupayaan pengeluaran 24/7:Banyak kilang China mengendalikan tiga syif, memaksimumkan daya pengeluaran dan mengurangkan masa giliran.
Berdekatan dengan pelabuhan utama:Pelabuhan Shenzhen, Guangzhou, Ningbo dan Shanghai menawarkan pelayaran yang kerap ke semua destinasi global utama.
Infrastruktur eksport yang ditubuhkan:Pembekal filem TPU China telah memperkemas proses pelepasan kastam dan dokumentasi untuk pasaran eksport utama, termasuk EU REACH dan pematuhan FDA AS.
Ekonomi penghantaran kontena:
| Jenis Bekas | Anggaran Isipadu | Masa Lead Biasa (FOB) |
|---|---|---|
| kontena 20 kaki | 15,000–20,000 m² | 7–15 hari |
| kontena 40 kaki | 30,000–40,000 m² | 10–20 hari |
| Pengangkutan udara (sampel) | 100–500 m² | 3–5 hari |
Perbandingan dengan kawasan sumber alternatif:
| Rantau Penyumberan | Masa Utama (Tersuai) | Kos Premium | Pematuhan |
|---|---|---|---|
| China | 7–25 hari | Garis dasar | REACH, RoHS, FDA |
| Vietnam | 15–30 hari | +10–15% | Bekalan resin tempatan terhad |
| Eropah | 20–30 hari | +80–120% | Pematuhan penuh |
| AS | 15–25 hari | +60–100% | Pematuhan penuh |
Kelebihan logistik:Eksport filem TPU China ke ASEAN meningkat 67% pada 2025, mencerminkan kecekapan logistik dan hubungan perdagangan rantau ini. Bagi pembeli Amerika Utara dan Eropah, syarikat perkapalan utama menawarkan pelayaran mingguan dari pelabuhan China dengan masa transit selama 12–25 hari bergantung pada destinasi.
Ringkasan: Empat Tonggak Kelebihan Filem TPU China
| Kelebihan | Metrik Kuantitatif | Kesan kepada Pembeli |
|---|---|---|
| Skala | >70% pengeluaran global | Kos setiap-unit yang lebih rendah, keselamatan bekalan |
| Teknologi | Julat ketebalan 0.01–2.0 mm | Satu pembekal untuk pelbagai aplikasi |
| Penyesuaian | Julat takat lebur 40–155 darjah | Disesuaikan dengan substrat tertentu |
| Kelajuan | Masa utama pukal 7–15 hari | Mengurangkan kos penyimpanan inventori |
Jenama kasut global termasuk filem TPU sumber Adidas dan Nike daripada pembekal China untuk pembinaan bahagian atas yang lancar. Gabungan kecekapan kos, keupayaan teknikal, fleksibiliti penyesuaian dan masa pendahuluan yang pantas menjadikan China destinasi penyumberan lalai untuk filem TPU-kedudukan yang diperkukuh oleh pelaburan berterusan dalam kapasiti, sistem kualiti dan inovasi proses.
Soalan Lazim Semantik
China menawarkan kos 30–50% lebih rendah, masa petunjuk 7–15 hari (vs. 20–30 hari di tempat lain) dan penyesuaian takat lebur daripada 65–155 darjah . Jenama utama termasuk Adidas dan Nike menggunakan filem TPU Cina untuk bahagian atas yang lancar.
200 meter untuk item stok, 500 meter untuk warna tersuai dan 1,000–2,000 meter untuk titik lebur tersuai atau kemasan permukaan. Sesetengah pembekal menerima pesanan percubaan 50 meter.
Minta laporan ujian-pihak ketiga (SGS/Intertek) yang menunjukkan SVHC<0.1% each. Top Chinese suppliers maintain ISO 9001, REACH, RoHS, and Oeko-Tex Standard 100 certifications.
Bantuan Kilang– Muat turun senarai semak kelayakan pembekal filem TPU kami (28 item) atau minta gulungan sampel 10 m untuk ujian makmal yang merosakkan.KenalanPasukan teknikal TPU Solamni →
Bahan Baru Solamni– Pengeluar filem TPU dengan kapasiti tahunan: 3.5 juta meter linear. Julat ketebalan: 0.05–1.0 mm; lebar: sehingga 1.4 m. Suhu lebur: 65–120 darjah , sesuai untuk pelapis-suhu rendah. Pensijilan: ISO 9001:2025, REACH, RoHS. Gudang: Fujian (China), Ho Chi Minh City (Vietnam).Ketahui tentang kemudahan pembuatan kami →







